Taniec dla dzieci i dorosłych, czyli poznaj taniec współczesny

Patrycja.Patrycja 

Taniec współczesny to nie tylko froma aktywności sportowej, ale również sposób na wyrażenie własnych emocji i rozwój własnego "ja". Wejdź i dowiedz się dlaczego.

Taniec dla dzieci i dorosłych, czyli poznaj taniec współczesny

Istnieją różne rodzaje sportu i aktywności fizycznej, popularne jak jogging, piłka nożna, czy koszykowa, modne jak siłownia czy fitness, a także kierowane głównie do prawdziwych zapaleńców jak skateboard czy też snowboard. Istnieje jednak forma aktywności fizycznej, która wyróżnia się na tle pozostałych. Aktywność która łączy w sobie ruch z rozwojem emocjonalnym. Mowa tu o tańcu współczesnym.

Taniec współczesny … klasa i oryginalność

Śledząc działania szkoły tańca w Szczecinie, Poznaniu, Warszawie, Białymstoku czy też innych miastach można zauważyć, iż w Polsce tańczy się różne formy tańca. Zazwyczaj jest to jednak break dance, hip hop dance, popping, locking czy też inna forma street dance. Ze względu na swój charakter i ogólnodostępność są to popularne formy tańca, jednak nie jedyne. W Polsce funkcjonuje wiele innych formy tańca, takich jak taniec współczesny.

Taniec współczesny to forma sztuki, która powstała na podstawie baletu, dzięki czemu zachowała swoją klasę, szyk i gust. Jednak twórcy tańca współczesnego nie chcieli się ograniczać to zasad jakimi rządził się balet, dlatego zaczęli podchodzić do tańca w sposób twórczy. Balet stał się źródłem inspiracji, która umożliwiła tworzenie tańca przybierającego luźniejszą formę pozbawioną ograniczeń w kwstii kreowania ruchu, wykorzystania oddechu, grawitacji oraz ciężaru ciała. Bazując również na innych rodzajach tańca typu jazz i swing powstał taniec łączący w sobie klasę i kunszt baletu z oryginalnością i wyobraźnią tancerza.   

Historia tańca współczesnego

Taniec współczesny w Szczecinie czy też w innym miejscu nie miałby prawa bytu, gdyby nie ludzie, którzy go zapoczątkowali. Mowa tu kilku europejskich tancerzach, którzy na przełomie XIX i XX wieku wpadli na pomysł, jak wyrwać się z wszechobecnej koncepcji baletu. Zaczęli oni tworzyć podstawy tańca, który z jednej strony miałbym nawiązywać do baletu, lecz z drugiej opierać się na emocjach ruchach i ubiorze które chce w indywidualny sposób wykorzystać tancerz.   

Jednak pełny rozwój tańca współczesnego nastąpił dopiero w 1930 roku, za sprawą trzech niezywkle różnych, ekscentrycznych oraz wyrazistych tancerek – Isadorze Dunca, Ruth St. Denis oraz Marcie Grahamna. Isadora była prawdziwą rewolucjonistką w sposobie postrzegania tańca, Ruth pokazała jak połączyć taniec klasyczny z własnymi poglądami i emocjami, zaś Martha nauczyła swoich podopiecznych, jak za pomocą oryginalnego ruchu wyrazić własne emocje. Kobiety te rozpoczęły prawdziwą taneczną rewolucję.

Taniec współczesny w szkole

Rozglądając się wokół znajdziemy taniec w Szczecinie, Warszawie, Katowicach oraz wielu innych miejscach w naszym kraju. Jednak jest to zwykle taniec nowoczesny bądź też street dance. A taniec współczesny? Tę formę znajdziemy głownie w szkole tańca w Szczecinie.

Mowa tu o Klubie Tańca specjalizującym się w prowadzeniu zajęć tanecznych z tańca współczesnego. Specjalnie przygotowana do tego kadra prowadzi zajęcia dla dorosłych, młodzieży, studentach, a przede wszystkim zajmuje się tańcem dla dziecie w Szczecinie.  Kadra składa się z pięciu niezwykle utalentowanych dziewczyn, które zostały odkryte i wyszkolone przez założycielkę klubu tanecznego. Dziewczyny, choć różnią się zainteresowaniami, charakterem i poglądem na życie, to jednak łączy je ogromna miłość do tańca, a także do prowadzenia zajęć. Prowadząc naukę tańca w SZczecinie nie tylko regularnie się szkolą i rozwijają, ale przede wszystkim spełniają własne marzenia.

Można zatem powiedzieć, że tym jest właśnie taniec współczesny – nie tylko fromą aktywności, ale również sposobem na życie i metodą dzięki której możliwe jest spełnianie własnych marzeń. Wiedzą o tym wszystkie tancerki i tancerze, które poświęciły mu się bez reszty.

 

 

Patrycja.Patrycja
Autor

Patrycja.Patrycja