Problemy rolników, bycie rolnikiem nie jest łatwe

Janusz Kowal 

Prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego nie jest łatwe. To nie tylko szereg obowiązków, ale również ogromna odpowiedzialność. Nierzadko jest to ciężka praca od świtu do zmierzchu. Problemem takich osób są oczywiście finanse. Większość małych gospodarstw nie posiada wystarczającej ilości środków na modernizację, zakup nowych maszyn, czy też urządzeń.

Problemy rolników, bycie rolnikiem nie jest łatwe

 

Klęski pogodowe

Działalność rolnicza jest ściśle powiązana z warunkami atmosferycznymi. Pogoda w dużym stopniu decyduje o zarobkach rolników, którzy specjalizują się w różnego typu uprawach. Długotrwała susza może spowodować ogromne straty. To właśnie przez nią tracimy pieniądze, które zainwestowaliśmy na początku sezonu. Oznacza to, że nie tylko nie zarobimy, ale również jesteśmy stratni. Problemem są także ulewy i burze, które niszczą plony, budynki gospodarcze, a nawet domy. Przez Polskę coraz częściej przechodzą nawałnice, które stanowią ogromne zagrożenie dla omawianego sektora. Kolejnym problemem są niespodziewane przymrozki - kilka lat temu sprawiły one, że większość sadowników straciła szansę na satysfakcjonujące zbiory. Jak rozwiązać problemy finansowe rolników? (http://portalrolniczy.info/porady/1201377-problemy-finansowe-rolnikow-jak-je-rozwiazac). Z pewnością warto wziąć pod uwagę dotacje z UE, a także kredyty preferencyjne. 

 

Emerytura rolnika

Praca na gospodarstwie często jest o wiele bardziej obciążająca, niż w innych zawodach. Tutaj duże znaczenie ma zdrowie oraz siła fizyczna. Zdecydowana większość małych gospodarstw nie jest zautomatyzowana, a co za tym idzie wiele prac wykonywanych jest ręczne. Starsze osoby, które nie mają komu przekazać dorobku muszą radzić sobie z obowiązkami samodzielnie. Zatrudnienie pracowników do pomocy to duży koszt, na który nie każdy może sobie pozwolić. Właśnie dlatego wielu rolników obawia się nowych zasad emerytalnych, według których przechodzenie na emeryturę w wieku 55 oraz 60 lat będzie niemożliwe. Na uwagę zasługuje fakt, że pełne świadczenie emerytalne lub rentowe jest wypłacane w całości tylko wtedy, gdy działalności rolnicza zostanie zaprzestana. Dla wielu rolników jest to przejaw dyskryminacji.

Janusz Kowal
Autor

Janusz Kowal

Publikacje tego autora