Klęski dotykające rolnictwo

Janusz Kowal 

Nie od dziś wiadomo, że działalność rolnicza jest uzależniona od warunków pogodowych. Niestety nie można ich dokładnie przewidzieć, a sprawdzone prognozy obejmują zaledwie kilka dni. Klęski spowodowane pogodą należą do najpowszechniejszych. Czasami wystarczy wiosenny przymrozek lub grad, aby być stratnym kilkadziesiąt tysięcy złotych, a także wiele dni oddanej pracy.

Klęski dotykające rolnictwo

Deszcze i susze

Mogłoby się wydawać, że deszcz nie stanowi zbyt dużego zagrożenia. Zdarzają się jednak dni, kiedy ulewy powracają co kilka godzin. Wystarczy kilka takich dni pod rząd, aby plony znacząco na tym ucierpiały. Pojawia się również problem z pracami na polu. Wielu z nich nie można zrealizować, gdyż błoto jest zbyt duże. Prawdziwą klęską jest również susza. To właśnie przez nią plony mogą być nawet kilka razy niższe, niż oczekiwano. Nowoczesne, a zarazem kosztowne systemy nawadniania znajdują się poza zasięgiem większości przeciętnych gospodarstw rolnych. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej zgłosić się do wyspecjalizowanego konsultanta, który przedstawi najkorzystniejsze formy pomocy. 

Nawałnice

Nawałnice są szczególnym problemem polskich wsi. Pojawiają się one coraz częściej i sieją zniszczenie. Przez porywiste wiatry, grad, a także burze ludzie tracą dorobek swojego życia. Problemem wielu rolników jest brak ubezpieczenia. Finanse są ograniczone, a więc pakietem ubezpieczeniowym objęte są zwykle wyłącznie najważniejsze elementy m.in. dom. Nie każdego stać na wykupienie nawet takiej ochrony. Nawałnica może zniszczyć efekty kilkumiesięcznej pracy. 

Mówiąc o klęskach żywiołowych warto wspomnieć o rozmaitych dofinansowaniach. Istotne jest jednak to, aby wnioski były złożone w odpowiednim terminie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że strata oceniania jest zwykle przez komisję, która musi osobiście zobaczyć pole, czy też sad. Oczywistym jest, że tutaj dużą rolę odgrywa czas. Warto więc być na bieżąco z tematem wsparcia finansowego dla gospodarstw rolnych dotkniętych klęską żywiołową.Chcesz byc na bierząco z infromacjmi dotyczącycmi rolnictwa, odwiedź akademiarolnika.pl

 

 

Janusz Kowal
Autor

Janusz Kowal

Publikacje tego autora